Sosyal Medya

facebookSosyal Medya
Bizi Takip Edin

Bize Ulaşın

telefonBize Ulaşın
0538 279 20 54

Teklif Talep Formu

zarfTeklif Talep Formu
Taleplerinizi İletin

HABERLER

SSS

5. DOMATEXPO

WEB

DOMATESİN TARİHÇESİ

dom

Domates İstatistikleri

Başlıksız-3

Domatesin Merkezi: KUMLUCA

SS

Hüsamettin ÇETİNKAYA / Kumluca Belediye Başkanı

Çağlar boyunca değişik kültürlere, dinlere ve uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Kumluca; coğrafyasının kendisine sağladığı koşullarla oluşan mikro klima iklimi sonucunda turfanda sebze ve meyve üretiminde Antalya ölçeğinde olduğu kadar, Türkiye’de de önemli bir paya sahip olmasına neden olmuştur. Özel iklim durumunun etkisiyle örtü altı yetiştiriciliğinin çiftçilere birçok avantaj sağladığı bölgede, başta domates olmak üzere sebze ürünlerine kalite, aroma, lezzet, ve raf ömrü gibi bazı aranan nitelikler sağlamaktadır. İşte bu özelliğinden dolayı Türkiye’de “Seracılığın Başkenti” olarak ün yapan ve öncü üretim merkezi olan ilçemiz yeni yatırımlar ve modernizasyon çalışmalarıyla, gelecekte de örtü altı yetiştiriciliğinin de merkezi olmaya devam edecektir. Bölge çiftçisinin ürününü tüketiciye buluşturma yeri olan toptancı halimiz işlem hacmi ve fiziki yapısı bakımından Ülkemizin sayılı hallerinden biridir. Modern Toptancı Hal Kompleksi, içerisinde bulunan modern paketleme tesisleri ile bu üretimi, işleme ve işlenmiş olarak da pazarlama başarısı ile bacasız bir fabrika konumundadır.

Domatexpo Fuarı
Dünyanın her yerinde en çok üretilen ve tüketilen domates, bitkisel üretim sektörünün lokomotifidir. Domates ihtisas fuarı artık domates sektörünün önündeki son engelleri de aşmak amacı ile tarafları bir araya getirmeyi ve atılım eşiğini birlikte aşmayı amaçlayan bir organizasyondur. Bu fuar ülkemizde tarım alanında düzenlenen, ürün odaklı ilk ihtisas fuarıdır.

Neden Kumluca?
Domatesi en çok üreten; yurt içine ve yurt dışına en çok domates gönderen merkez Kumluca. Elbette ki domates konusundaki fuar organizasyonunun en doğru adresidir.

Neden Domatexpo?
Kumluca bu fuar ile ülke genelinde üretim yapan çiftçileri, domates yetiştiriciliğine girdi sağlayan firmaları, tüccarları, ihracaatcıları, komisyoncuları, pazarcıları ve domates üzerine çalışan akademisyenleri sadece domatesi konuşmak üzere misafir edecek… Aynı zamanda domates ihtisas fuarı içerisinde “Domates ve Fide Çalıştayı” ve diğer toplantılarla domates ile ilgili her türlü sorunların tartışılacağı, çözüm yollarının aranacağı bilimsel bir platform olarak da işlev görecek... Çeşitli bölgelerde üretim yapan çiftçilerimiz bu fuara gelerek hem fuarda ki ileri teknoloji ile tanışırken, hem de Kumluca daki modern üretim yapan domates tesislerini gezme imkanı bulacaklar.

İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.