Sosyal Medya

facebookSosyal Medya
Bizi Takip Edin

Bize Ulaşın

telefonBize Ulaşın
0538 279 20 54

Teklif Talep Formu

zarfTeklif Talep Formu
Taleplerinizi İletin

5. Domatexpo Fuarı

01-1-1024x684 copy

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı - Ahmet Eşref Fakıbaba

Türkiye’de dört mevsim tarım, gıda olduğuna değinen Fakıbaba, şunları kaydetti:
“Her şey üretebiliriz, çalışkan insanlarımız var. Onun için tabii ki Rus kardeşlerimiz bizim için önemli. Bakın uçak düştü ama dünyanın sonu olmadı. Antalyalılar çalıştı, üretti ve ihraç etti. Sadece 30 milyon lira bir eksiğimiz olmuş. Bu sene sebze ürünlerinde yüzde 25 fazlalığımız var. Ürettiğimiz meyvelerde fazlalığımız var. Onun için moralimizin iyi olması lazım. Gıda güvenliği olarak arkadaşlara inanıyorum. Biz millet olarak yemediğimizi dışarıya satmayız, zaten dışarı da almaz bunu. Ama bir kısım insanlar bunu kötülemek için ‘Yok efendim gıdada şu hormon var.’ Bunun neresinde hormon olacak, niye hormon kullansın, benim çiftçim akıllı insandır. Bunda hormon kullanıp da kalıntı tespit edildiğinde geri döneceğini bilmiyor mu? Hem kendisi için zararlı olacağını bilmiyor mu? İnşallah bu dedikoduların da en kısa zamanda biteceğine inanıyorum.”

Rusya’ya domates ihracatı

“Rusya’da domates yine gündemdeydi. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Putin bu konuda görüştü. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde çok iyi gelişmelerin olduğunu ve büyük müjdeli haberler verileceğini buradan Antalyalı hemşehrilerime bildirmek istiyorum.” diyen Fakıbaba, fuarların önemine değindi.
Bakan Fakıbaba, fuarlarda üretici, tüketici, sanayici, marketçi herkesin buluşup, dertlerini anlatacağını belirterek, Antalya’ya 2,5 günlük bir program yaparak tarafların hepsini dinleyeceğini vurguladı.

İnsan sağlığının her şeyin üzerinde olduğunu aktaran Fakıbaba, şöyle devam etti:”Benim ihracat falan yapmam önemli değil. Önce insanımın sağlığına önem veririm. İnsanın sağlığına önem veriyorsam, Rusya’daki kardeşlerimin de sağlığına önem veririm, Fas’taki kardeşlerimin de. Onun için bizim buradaki amacımız Türkiye’yi tarımın, hayvancığın en önemli merkezi haline getirmektir. Bazı arkadaşlar buna inanmayabilir, ‘et ithal ediliyor’ falan diyebilirler. Ama sayılar bellidir, üretilen meblağ bellidir. İnşallah göreceksiniz çok kısa zamanda Türkiye hem tarımda hem hayvancılıkta hem gıdada, sadece bu bölgenin değil dünyanın çok önemli bir üssü haline gelecektir. Küçük çiftçi kardeşlerimizi desteklediğimiz zaman tarımın kendiliğinden geliştiğini görüyorsunuz. Biz bunu inşallah hayvancılıkta da yapacağız. Göreceksiniz çok farklı bir netice elde edeceğiz.”

02 copy copy

Antalya Valisi - Münir Karaoğlu

Kumluca'da bir süre önce yaşanan orman yangını ve hortum felaketine değindi. Karaloğlu, söz konusu olayların ardından zarar gören üreticilerin yaralarının sarıldığını söyledi.

Antalya'nın Türkiye'nin sebze deposu olduğunu belirten Karaloğlu, "6 milyon ton sebze üretimi yapılıyor, 2,5 milyon ton domates var." dedi.


20171116_2_26910101_27880921_High copy copyCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili - Çetin Osman Budak

İhracat yapılan bölgede afetin yaşandığını dile getirdi ve üç aylık sigorta primi ertemelerinin anlam ifade etmeyeceğini, can suyunun dışında çok hızlı desteklerin verilmesi gerektiğini anlattı.


452728

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı - Menderes Türel

Belediye olarak güneş enerjisi santrali kurarak, sulama birlik ve kooperatiflerin enerji maliyetini sıfıra indirdiklerini ifade etti.

Türel, Gazipaşa’dan Kumluca’ya kadar soğuk hava depoları, kapalı devre sulama sistemlerini hayata geçirdiklerini kaydetti.DSC_0044 copy Kumluca Belediye Başkanı - Hüsamettin Çetinkaya


a