Sosyal Medya

facebookSosyal Medya
Bizi Takip Edin

Bize Ulaşın

telefonBize Ulaşın
0538 279 20 54

Teklif Talep Formu

zarfTeklif Talep Formu
Taleplerinizi İletin

1. Domatexpo Fuarı

Konuşmacılar

DOMATEXPO_2012_WEB (16)

M. Mehdi EKER / Gıda Tarım ve Hayvancılık Başkanı

Türkiye sebze üretiminde de dünyada 4’üncü sırada.Kumluca, tarım alanında Antalya’nın öncü ilçesidir. Domates üretimindeTürkiye önemli bir noktada. Türkiye domates ihracatında dünyanın 4’üncü ülkesi konumundadır. TÜİK’in bu yılki domates üretim tahmini yaklaşık 12 milyon ton.


m

Menderes TÜREL / Antalya Milletvekili

Türkiye’de domates alanındaki ilk fuar Kumluca’da yapıldı. 10 yıl önce tarım sektöründe tartışılan konuların çok farklı olmuştur. 10 yıl önce hep birlikte zirai kredilerin yüksekliğinden bahsederdik, bugün ise daha düşük faizlerle çiftçiler kredi kullanabiliyor. En öncelikli sorunumuz ürünlerin düşük fiyatla satılıyor olmasıdır.


HD

Ahmet ALTIPARMAK / Antalya Valisi

Antalya’dan yapılan 1,2 milyar TL'lik ihracatın yüzde 50’sini tarım oluşturmaktadır. Domatesin tarım ürünleri içerisinde en önemli yeri almıştır. DOMATEXPO Fuarı bu anlamda sektöre ışık tutacaktır.


s

Salih IŞIK / Kumluca Kaymakamı

DOMATEXPO Fuarı, ilçenin tarım ve seracılık konusundaki önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Bundan sonraki yıllarda fuarın daha başarılı olacağına inanıyorum. Bu yıl ilk defa düzenlenmesine rağmen, DOMATEXPO Fuarı çok başarılı geçmiştir. Organizasyon, katılan firmalar ve ziyaretçiler açısından herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Bundan sonraki fuarların bu fuardan ders çıkartarak daha
güzel gerçekleşeceğine inanıyorum.


A

Şemsi BAYRAKTAR / Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı

Türkiye’de üretimde sorun yoktur, asıl sorun pazarlama konusunda yaşanmaktadır. Üretici birlikleri çok önemlidir. Üretici birliklerinin güçlenmesi halinde ürünün hak ettiği fiyattan satılabilecektir.


h

Hakkı Şafak SES / Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı

Tohumculukta son 8 yılda önemli atılımlar yapıldı. Geleceğe yönelik de ciddi adımlar atıldı. Türkiye topraklarına ekilen ve dikilen hiç bir ürün GDO’lu ya da insan sağlığı açısından sıkıntı oluşturacak nitelikte değildir. Türkiye’de ekilen tohumların 93,6’sı yerlidir. Türkiye’de 260 milyar dolarlık genel ithalatın sadece 178 milyon dolarını tohum oluşturmaktadır.


y

Yüksel TAVŞAN / Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı

Üretimde markalaşma önemlidir. Kumluca’da domates markası oluşturulması ve üretim planlaması yapılması gerekmektedir.Talebe göre üretim yapılması ve değeriyle pazarlanması gerekir.


SS

Hüsamettin ÇETİNKAYA / Kumluca Belediye Başkanı

Her zaman seracılık konusunda Kumluca’nın önemine vurgu yaptık, bu DOMATEXPO Fuarı ile bir kez daha görülmüştür. Fuara katılan firma ve gelen ziyaretçilere bakıldığında Kumluca’nın örnek bir üretim merkezi olduğu açıkça görülmüştür. DOMATEXPO’nun gelecek yıllarda daha iyi ve güzel olacağına inanıyorum. Türkiye’de ve dünyada ilk defa bir ürün bazlı ihtisas fuarı olması da ayrıca bir güzellik. Öyle ümit ediyorum ki gelecek yıl daha fazla firma ve daha fazla ziyaretçi fuara katılacaktır.


İLETİŞİM FORMU

Bizimle iletişime geçmek için lütfen formu eksiksiz doldurun.